PINT-logo
Vereniging
Bokbierfestival 2024

De Gollem-edities van het Bokbierfestival (tot 1980) heb ik nooit meegemaakt, maar de Koningszaal van Artis, Marcanti, het stadion, de Sleep-in en de bijna ontelbare keren in de Beurs van Berlage wel, waaronder de laatste keer in 2018. Ik kan dus vergelijken, en dan kan ik na een avondje in de nieuwe locatie, De Hallen Studio’s, maar tot één conclusie komen. De nieuwe versie is compleet onvergelijkbaar.

Wat zijn de verschillen? Geen eigen glazen meer met een jaarlijks nieuw logo, geen honderden bokbieren meer, en geen T-shirtverkoop meer. Geen paar minuutjes meer lopen vanaf CS, maar ook nog een stukje met een tram. Al was dat laatste – gezien de locatie wel toepasselijk. De Hallen waren immers ooit een tramremise, maar werden ongeveer tien jaar geleden omgebouwd naar een fraaie ontmoetingsplek in Amsterdam-West.

Het belangrijkste verschil was toch de schaalgrootte. In de goede jaren in de Beurs trok het festival gedurende het hele weekend rustig meer dan 10.000 bezoekers. Hier was plaats voor 400 personen tegelijk. Ooit konden we zeggen dat we (bijna) alle bokbieren van Nederland konden presenteren. Hier waren er 42, want dit was namelijk de 42ste editie. Maar ook die 42 zijn natuurlijk ruim genoeg voor een avondje proeven, zeker als er leuke verrassingen tussen zitten. Zoals het gelukkig teruggekeerde Amstel Bok, het naar Tesselaar Familiebrouwerij Diks verhuisde SNAB Ezelenbok, experimentele brouwsels met koffie (Bokkie Koffie van Naeckte Brouwers) of turfwhiskymout (Bockski van de Muifelbrouwerij). Bieren die ongetwijfeld bewust – bepaald niet voldoen aan de verwachtingen die de gemiddelde biergenieter zal hebben bij de term bokbier.

Verder kon je het opnieuw gebrouwen Lekkerste Bokbier van vorig jaar proberen, Belvedere Bock van brouwerij de Gekroonde Merlet. Ten tijde van het festival was immers het Lekkerste Bockbier van dit jaar nog niet bekend.

Feestje

Het mag duidelijk zijn dat de veel kleinere schaal ook betekende dat er financieel minder mogelijk was. Ooit noemde een voorzitter van de Stichting Bokbierfestival het weekend in de Beurs “een feestje voor de Amsterdammers”. Een van de redenen dat er altijd gezocht werd naar livemuziek. Dat dit de conversatie en het proeven soms belemmerde, werd deels opgelost door ook muziekvrije ruimtes te bieden. Livemuziek was er in de Hallen niet, al klonk er vrijdag wel een onherkenbaar muziekje op de achtergrond.

Als het Bokbierfestival in de Beurs er voor de Amsterdammers was, dan was dit festival er een voor de PINT-leden. Niet in absolute getallen, maar relatief natuurlijk. Wij waren op de vrijdag nog net bij de eerste 200 aanwezigen en een aardig deel ervan waren PINT-leden. Het deed mij wat denken aan de eerdere ledenfestivals en is natuurlijk positief voor onze vereniging. Je kan net zo goed zeggen dat de wervende kracht dan toch wat beperkt bleef, al kon de PINT-stand op vrijdag toch nog twee nieuwe leden inschrijven.

Op het festival was er geen eten, maar vlakbij in de hallen kon je prima terecht, met een overweldigende keus tussen allerlei keukens. In de Beurs was de traditie gegroeid dat bezoekers hun eigen hapjes meenamen. Sommigen zittend op vloerkleedjes of zelfs met een meegenomen strijkplank (!), die dan werd gebruikt om het eten uit te stallen.

Bokbierfestival 2024

In het boekje vond ik de opmerking dat meenemen van ‘borrelhapjes’ nu ook weer mogelijk was, en dat is toch wel bijzonder voor een bierfestival. Dat er op het festival zelf geen eten verkregen kon worden, was dus eigenlijk niet zo’n nadeel.

Maar wij vonden het wel jammer dat er helemaal geen fris, sapje of 0.0-bier te krijgen was. Enkele dagen later kreeg ik, een mailbericht van de organisatie met vragen hoe ik het bezoek had beleefd. Dus wellicht kan daar volgend jaar wel voor gezorgd worden.

Tekst: Erwin de Cock
Foto’s: Erwin de Cock, Petra van Wezel

Bokbierfestival 2024
Bokbierfestival 2024
Bokbierfestival 2024

Dit is een artikel uit PINT-Magazine winter 2024.